Na chodbách Ottendorferova domu se nacházejí informační panely o životě mecenáše a o osudech jeho knihovny. Současné technické možnosti zatím neumožňují instalovat aktualizované panely z úspěšné expozice Valentin Oswald Ottendorfer a jeho knihovna, která byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2006. Zájem o expozici byl takový, že o rok později byly její části převezeny do Sudetoněmeckého domu v Mnichově a zde sklidila značný ohlas.
VíceHlavním posláním muzea je informovat širokou veřejnost o mezinárodním jazyce esperanto, určeném pro podporu rovnoprávné mezinárodní komunikace, pro usnadnění porozumění a přátelství mezi lidmi a ochranu minoritních kultur. Muzejní expozice mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době. Zvláštní pozornost je věnována i esperantskému dění na Svitavsku a nechybí zde ani sběratelské kuriozity a unikáty.
VíceNa vstupní chodbě muzea jsou instalovány výstavní panely, které se věnují místním architektonickým skvostům rodinného bydlení. Panely byly součástí výstavy Slavné vily Pardubického kraje. Svitavské vily - známé i neznámé jsou doplněny mapou městského památkového okruhu a místa, kde budovy stojí, jsou v mapě vyznačena. Na pozadí městského památkového okruhu, jehož mapu zde najdete, se odehrává příběh stavitelů 19. a 20. století, jejichž díla změnila město.
VíceVe vstupní části muzea a ve zcela novém výstavním sále se rozehrají etudy šestnáctera příběhů, jejichž herci utvářeli kolorit města v dávných i méně dávných dobách. Je to vlastně první větší expozice o dějinách města, stavěná „na míru“ výstavního prostoru, a vůbec první po roce 1989.
VíceNová stálá expozice, realizovaná Kulturními službami města Moravská Třebová ve spolupráci s Klubem přátel díla Fr. Strážnického.
VíceCelá vystavená sbírka obsahuje přes 1000 štítků na hůl ze sbírky pana Milana Blahy. Převážná část sbírky se datuje do meziválečného období a k vidění je zde mnoho unikátních štítků zobrazujících oblíbená turistická místa České republiky, která jsou dnes již zapomenuta, či přestavěna do modernější podoby. Část sbírky obsahuje i štítky slovenské a německé.
VíceExpozice prezentuje nebývale bohaté dějiny Litomyšle od jejich počátků až do současnosti. Hned v úvodu, v suterénním ochranném objektu, jsou prezentovány pozůstatky středověké a raně novověké zástavby kolem tzv. scholastikovy brány tak, jak byly archeology objeveny v minulém roce. Vedle navazuje expozice zámeckého návrší, kde je prostřednictvím 3D modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný a širší veřejnosti dosud téměř neznámý stavební vývoj této lokality – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámecký areál, původní piaristické budovy až po současný stav. Další části expozice obsahují řadu unikátních předmětů – mamutí kel nalezený v Litomyšli, katovský meč, iluminovaný graduál literátského sboru ze 16. století, obrovskou Müllerovu mapu Čech z 18. století, podmalby na skle, „Litomyšlské nebe“ s originálními osobními předměty A. Jiráska, B. Němcové, M. D. Rettigové a dalších osobností nebo staré tisky litomyšlské tiskárny a ruční tisky a štočky Josefa Portmana.
VíceKdykoliv uslyšíte tóny varhan, rozechvěje se vám srdce a city se naladí na posvátnou strunu. Je to bezesporu skvělý nástroj, jehož kvalita závisí na šikovnosti varhanáře. Pod rukama králických mistrů vzkvétala velkolepá díla, která nacházela svůj nový domov v leckterém chrámu v Čechách a na Moravě (pražská Loreta, kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci, opatský kostel Narození Panny Marie v Želivi ad.).
VíceNe nadarmo se říká: "Dobrá práce se chválí sama", v případě Králík to platí snad dvojnásob, neboť byly městem proslulým zpracováním dřeva. Zdejší řezbářská škola získala v roce 1904 hlavní cenu Grand Prix v Saint Louis, USA. Dnes už tato škola sice neexistuje, ale na jejích tradicích jsou postaveny pravidelná sympozia, kde tuzemští i zahraniční řezbáři vyřezávají sochy, udávající tón dnešní doby. Ani na známé králické betlémy není v naší expozici zapomenuto. Jejich výroba, která se po staletí dědila z otce na syna, si zachovala kouzlo tradice. Svěží a půvabné postavičky oživí vzpomínky na dávné časy našich pradědů.
VíceJak se žilo dříve? Jistě si každý z nás tuto otázku nejednou položil. Něco o životě předků tady na Králicku prozradí naše první expozice. Vznik města odtajní pověst o dceři krále Panila, ještě dřevěné domy na náměstí ukáže obraz ze 17. století, cechy představí své znaky, měšťané zase nechají nahlédnout do svých domácností. Po vojácích zůstaly zbraně a pověstný tereziánský katastr vás seznámí s tím, jak se dříve trestali zločinci a lotři. Na klid a pořádek nejen ve městě, ale i v muzeu laskavě dohlíží vážený pan starosta Rotter se svou manželkou a třemi dětmi.
Více