erb Oucmanice

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality

Aktuality


Novější 1

Sčítání lidu, domů a bytů se blíží

Datum konání: 27. 3. 2021

Sčítání lidu, domů a bytů začíná online o půlnoci z 26. na 27 března 2021. Pro informaci klikněte na soubor níže. Zde budeme zveřejňovat další informace ke sčítání, které dojdou od Českého statistického úřadu.

oznámení sčítání lidu.pdf  


Autor: jp Publikováno 18. 2. 2021 7:56

k očkování proti COVIDU v kraji

Datum konání: 14. 3. 2021

Současný stav očkování v Pardubickém kraji

Aneb: Kdo, kde a čím je očkován

3. 3. 2021

 

·         K dnešnímu ránu je v Pardubickém kraji NAOČKOVANÝCH  24 085 spoluobčanů. Jsou to spoluobčané nad 80 let, zdravotníci a zaměstnanci z našich nemocnic a další zdravotnický personál a členové takzvané kritické infrastruktury v kraji (hasiči, policisté a další).

o   Počet UNIKÁTNÍCH OSOB S UKONČENÝM OČKOVÁNÍM DVĚMA DÁVKAMI VAKCÍNY je v Pardubickém kraji k dnešnímu dni 8 120.

·         Od začátku tohoto týdne (od 1. 3.) jsou v souvislosti s celostátní očkovací strategií očkováni i lidé 70+ a pedagogové. Lidé 70+ věku se od pondělí 1. 3. registrují přes centrální rezervační systém. Ve skupině 70 – 79 let je to asi 50 tisíc osob. Ti se mohou očkovat ve čtyřech očkovacích centrech v Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách, později se uvolní i místa v sále Jana Kašpara v Pardubicích.

·         V očkovacím centru v Pardubicích bude tento týden dokončeno očkování v rámci skupiny 80+ a zdravotníků, kteří postupně docházejí na druhé termíny očkování. 

·         Již od soboty 27. února měli možnost se do systému hlásit pracovníci škol. Do systému se přihlašují na základě unikátního kódu, který obdrželi ředitelé. Vytváříme pro ně volná místa v našich pěti očkovacích centrech v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách. Prioritu mají mít pedagogičtí pracovníci nad 55 let věku a ti, kteří zajišťují výuku v otevřených školách.

·         Od 1. 3. mohou spolubčany starší 70 let věku očkovat PRAKTIČNÍ LÉKAŘI, kterých se v kraji do očkování přihlásilo cca 200. Bohužel, aktuálních dodávek vakcíny AstraZeneca v tomto týdnu je pro tento účel velmi málo. Každý přihlášený lékař dostal prostřednictvím pěti nemocničních lékáren prozatím dvě lahvičky vakcíny, což je dvacet očkovacích dávek.

o   Kraj garantuje, že veškeré další vakcíny AstraZeneca budou praktikům rozděleny, další avizovaná dodávka by měla obsahovat 2 900 vakcín od této společnosti.

o   Praktičtí lékaři podle centrální očkovací strategie očkují hlavně spoluobčany, kteří se nemohou dostavit do očkovacích míst a imobilní občany. Ze svých pacientů mohou nyní očkovat občany starší 70 let věku, případně ty, kteří mají diagnózu či zdravotní stav s vysokým rizikem těžkého průběhu Covidu-19 a nejsou registrováni v centrálním rezervačním systému.

·         Pro oblast Třemošnicka vzniklo na začátku týdne očkovací místo v Seči, které bylo zásobeno 500 dávkami vakcíny AstraZeneca.

·         Nadále pokračuje v kraji očkování zařízení sociálních služeb. K poslednímu únoru jsme měli naočkováno přes tři tisíce klientů a zaměstnanců ve 26 zařízeních s tím, že jedno zařízení je již proočkováno i druhou dávkou. Zbývalo 12 zařízení a přibližně 1200 zájemců, kteří budou naočkování v prvním březnovém týdnu poté, co obdržíme vakcínu od společnosti Moderna.

 

 

 

 

Pardubický kraj schválil svoji očkovací strategii

Cílem kapacity očkovacích míst PK je 21 tisíc očkovaných týdně

 

Věříme avizovanému postupnému nárůstu dodávek vakcín do České republiky a připravili jsme na něj krajskou očkovací strategii. Ta respektuje celostátní očkovací strategii hlavně, co se týká oočkování dle fáze IA a IB.

Pro obě tyto fáze jsme si stanovili:

do 4. dubna zajistit jako běžnou kapacitu 15 tisíc oočkovaných osob týdně v celém PaK, s možností rychle tuto kapacitu navýšit, a to až na více než 21 tisíc osob týdně. Počet skutečně oočkovaných bude záviset NA DODÁVKÁCH VAKCÍNY OD STÁTU. Ty kraj  neovlivní.

·         Proto budeme postupně rozšiřovat kapacity a místa pro očkování v několika etapách. Očkovací centra vzniknou také v nemocnicích následné péče, rehabilitačních ústavech či u dalších soukromých poskytovatelů.

·         Od 1. 3. očkuje cca 200 ambulantních lékařů ve svých ambulancích v celém Pardubickém kraji.

Semafor dostupnosti očkování

·         Připravili jsme mapu kraje s interaktivně pojatými vyznačenými očkovacími místy, která pomůže zájemcům s výběrem lokality podle momentálního vytížení – obsazenosti.

·         Mapu najdete na webu Pardubický kraj - Očkování (pardubickykraj.cz) a po prokliknutí místa vám ukáže aktuální čekací dobu na očkování.

·         Pokud tedy zájemci chtějí své očkování urychlit, mohou se vydat do některého z dalších center, která jsou momentálně méně vytížená. Do této mapy budou doplňována další očkovací centra tak, jak budou postupně vznikat.

·         Do jednotlivých očkovacích míst dodáváme vakcíny dle jejich kapacit. Pardubice (sál Jana Kašpara) se svou kapacitou není schopen pojmout zájem, tak proto doporučujeme lidem z Pardubic a spádových míst raději si zajet do očkovacích míst na východě kraje.

·         Se zaregistrováním pomohou našim spoluobčanům kolegové z krajského úřadu na lince 466 026 466.

Čím očkujeme?

·         V našich očkovacích místech očkujeme vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer, se kterou stále počítáme.

·         Sociální zařízení a další sociální služby očkujeme vakcínou Moderna.

·         Astra Zeneca je prozatím jediná, která má vhodné skladovací podmínky pro použití u praktických lékařů.

·         Pedagogové jsou očkováni v našich pěti vakcinačního centrech vakcínou Comirnaty od Pfizeru.

 

 

Etapy rozšiřování očkovacích míst

·         V nejbližších dnech - v první etapě – začneme pracovat na zvýšení kapacity v již fungujících současných očkovacích místech. V Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách, kde očkujeme nyní 4 400 spoluobčanů týdně, zvýšíme tuto kapacitu na 11 520 oočkovaných osob týdně.

·         Ve druhé etapě máme za cíl zvýšit počet očkovacích míst v kraji o 7 a zkvalitnit pokrytí území především v těch regionech, kde by mohla s ohledem na větší hustotu obyvatel chybět. Rozhodli jsme se tedy zřídit očkovací místa při zdravotnických zařízeních následné péče zřizovaných Pardubickým krajem.

·         BUDEME-LI TEDY MÍT VAKCÍNU, pak můžeme od 15. března naočkovat až 2 800 osob týdně, a později - od 5. dubna – až 4 800 osob týdně v našich zařízeních v Brandýse nad Orlicí, Jevíčku, Vysokém Mýtě, Žamberku, Moravské Třebové, v Rybitví, a domluvili jsme se také státní příspěvkovou organizací - s Hamzovou léčebnou v Luži, kde jsou na očkování již připraveni.

·         Další etapy počítají se zapojením soukromých zdravotnických zařízení, která vyjdou kraji vstříc a pomohou s organizačním i personálním zajištěním. Tato místa by měla být opět rovnoměrně rozprostřena do celého kraje. Jedná se například o další místa v Pardubicích, Dříteči, Býšti, Chocni, Seči, Poličce, Červené Vodě a v Hlinsku.

Stát nám je prozatím schopen garantovat dávky pouze na týden dopředu a bohužel musím říci, že se dodávky očkovacích látek neshodují s původně předloženým rozpisem dodávek. To způsobuje každotýdenní nutnost reagovat na skutečně obdržené dávky a celý systém přizpůsobovat.

Abychom mohli proočkovat co největší počet obyvatel plošně, potřebujeme od státu mnohem více vakcín. Připraveni jsme.

 

Děkuji, že mi pomůžete šířit tyto informace

Michaela Matoušková,

Náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví


Autor: jp Publikováno 4. 3. 2021 14:46

Dopravní obslužnost výluky

Datum konání: 14. 3. 2021

Dopis náměstka Pardubického kraje pro dopravu pana Kortyše.

zmeny_obsluznosti.pdf


Autor: jp Publikováno 4. 3. 2021 14:45

Omezení hromadné dopravy osob

Datum konání: 7. 3. 2021

S ohledem na přijatá vládní opatření a s ohledem na vývoj epidemie nejen na území Pardubického kraje, dojde s platností od 7.3.2021 k omezení veřejné dopravy.

V autobusové dopravě dojde od tohoto data k přechodu na prázdninový letní provoz.

Jízdní řády budou po jejich schválení k dispozici na adrese: http://portal.idos.cz/Search.aspx?mi=2&c=7

V železniční dopravě dojde od tohoto data k omezení některých spojů v rozsahu obdobném na podzim roku 2020.

Přehled omezení konkrétních vlaků bude k dispozici na stránkách Pardubického kraje: www.pardubickykraj.cz

Tato opatření jsou zavedena s platností do 5.4.2021.


Autor: jp Publikováno 2. 3. 2021 14:04

Nová krizová opatření

Datum konání: 1. 3. 2021

sb038-21 ze dne 26.2.21.pdf

sb039-21 o přijetí krizových opatření od 1.3.21.pdf

Potvrzeni zamestnavatele na vice cest do prace.docx

otázky a odpovědi k nařízení.docx


Autor: JP Publikováno 27. 2. 2021 19:21

Vytýkací zpráva od zpracovatele bioodpadů

Datum konání: 28. 2. 2021

Od kompostárny ze Slatiny jsme obdrželi vytýkací zprávu za plastový odpad v kontejneru na bioodpad. Kompostárna s vybíráním a likvidací jiného odpadu než na který je kontejner určen, má vícenáklady a náklady s tím spojené nese obec. 

kontejner na bioodpad únor 2021.jpg


Autor: JP Publikováno 27. 2. 2021 19:33

Odpady

Datum konání: 21. 2. 2021

Vážení spoluobčané, v oblasti odpadového hospodářství dochází k významným změnám vyvolaných vnějšími vlivy. Nejhorší je velké množství nesourodého obalového materiálu jako daň naši spotřební civilizace. V měsíci lednu došlo v naší obci k nejasnému navýšení množství směsného  komunálního odpadu (popelnice). Meziročně se jedná o navýšení o 1,3 tuny. To by byl špatný vývoj.

Dále informuji o změně ve světelných zdrojích.

Klasické a halogenové žárovky nově patří do zpětného odběru

Klasické, přímo žhavené žárovky ztratily v novém zákoně o výrobcích s ukončenou životností výjimku ze zpětného odběru. Přímo žhavené klasické žárovky nebyly původně do zpětného odběru zařazeny, protože jejich výroba byla zakázána a tudíž se předpokládalo, že jejich sběr a recyklace nebude příliš potřeba. Nicméně se ukázalo, že se pod různými názvy (průmyslové žárovky, otřesuvzdorné žárovky atd.) do České republiky dále dovážejí a po skončení jejich životnosti často končí v kontejnerech na použité světelné zdroje, stejně jako halogenové žárovky, které jsou na našem trhu stále běžně k dostání. Od 1. ledna 2021 tedy spadají přímožhavené i halogenové žárovky do zpětného odběru a je nutné za ně odvádět příspěvek na recyklaci.

Naše obec všechny světelné zdroje zpětně odebírá v rámci odběru elektrozařízení. Probíhá dvakrát ročně u obecního skladu. 

  


Autor: jp Publikováno 19. 2. 2021 10:56

Pro podnikatele

Datum konání: 21. 2. 2021

Zjistěte, proč je užitečné P-PINK sledovat. Odkaz na zpravodaj je zde.

 

https://mailchi.mp/cc74bd8b3f85/p-pink-newsletter-unor-2021?e=c891fe7641 


Autor: jp Publikováno 15. 2. 2021 9:04

Nabídka brigády

Datum konání: 21. 2. 2021

Pro prodejnu Hruška Oucmanice se příjme brigádnice nebo brigádník pro odpolední směnu 3 x v týdnu 4 hodiny (13:30 - 17:00) a jedenkrát za čtrnáct dní sobota (7:00 - 10:00). Informace na telefonu 465 320 193 a nebo 603 942 640.


Autor: jp Publikováno 12. 2. 2021 9:39

Prodejna je dál otevřena

Datum konání: 2. 2. 2021

Oznamujeme, že prodejna potravin v Oucmanicích bude otevřena ještě minimálně v měsíci únor. 

Otevírací doba:

Pondělí, středa a pátek: 7:00 – 15:30         

Úterý a čtvrtek:                7:00 - 12:00

Sobota:                                7:00 – 10:00


Autor: JP Publikováno 30. 1. 2021 19:47

Novější 1

Termíny svozu odpadů

img195.jpg 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1
Nová krizová opatření
2 3 4 5 6 7
Omezení hromadné dopravy osob
8 9 10 11 12 13 14
Dopravní obslužnost výluky
k očkování proti COVIDU v kraji
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27
Sčítání lidu, domů a bytů se blíží
28
29 30 31 1 2 3 4