Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30
Nominace na osobnosti Pardubického kraje
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Ach ty naše lesy

Ach ty naše lesy



Datum konání:
20.7.2019
Datum ukončení:
31.7.2019

Informace k možnosti čerpání dotace na zmírnění kůrovcové kalamity naleznete na webových stránkách - http://eagri.cz/public/web/mze/lesy/dotace-v-lesnim-hospodarstvi-a-myslivosti/financni-prispevky-na-kurovcove/ .

Žádosti o poskytnutí finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích mají žadatelé sestavovat v příslušné formulářové aplikaci (tzv. modulu) pro žadatele. Před zahájením příjmu žádostí, které se předpokládá v týdnu od 11. 11. 2019, zveřejňujeme verzi modulu pro žadatele umožňující přípravu žádosti včetně možnosti kontrolního náhledu na sestavu (formulář) žádosti a možnosti hromadného importu dat do žádosti. Zveřejněná verze před zahájením příjmu žádostí neumožňuje odeslání dat žádosti příslušnému krajskému úřadu ani tisk finální sestavy (formuláře) žádosti pro její podání ke krajskému úřadu.

Pravidla finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích

21.10.2019

Po projednání zásad dotačního programu v poradě vedení MZe dne 16. října 2019 zveřejňujeme jejich finální podobu (před stanovením termínu příjmu žádostí) a příručku se základními informacemi k dotačnímu programu (včetně vzoru formuláře žádosti). Zásady dotačního programu nabydou své účinnosti podpisem pana ministra na počátku listopadu 2019 - v návaznosti na zveřejnění vládní novely lesního zákona ve Sbírce zákonů.

Finanční příspěvek na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity v lesích za období od 1. 10. 2017 do 31. 12. 2018 bude poskytován všem vlastníkům nestátních lesů mimo území národních parků a jejich ochranných pásem a mimo území vojenských lesů. Výše příspěvku je dána součinem objemu jehličnatého dříví z nahodilých těžeb v uvedeném období (podle jednotlivých čtvrtletí) a sazbou, která představuje rozdíl mezi průměrnou tržní cenou jehličnatého dříví z nahodilých těžeb v jednotlivých čtvrtletích a cenou, která je nutná pro zajištění prostředků na financování obnovy lesa, následné péče o les a odborné správy lesa. Objem jehličnatého dříví z nahodilých těžeb bude muset být prokázán příslušnými účetními, daňovými nebo výrobními doklady.

Žádost (jedna souhrnná za uvedené období) se bude podávat ke krajskému úřadu kraje, na jehož území byla nahodilá těžba jehličnatého dříví provedena. Žádost se bude sestavovat ve formulářové aplikaci (tzv. modulu pro žadatele), která bude zveřejněna na internetových stránkách MZe od okamžiku zahájení příjmu žádostí. Začátek příjmu žádostí bude stanoven s ohledem na počátek účinnosti vládní novely lesního zákona a bude zde společně s kontakty na informační linku zveřejněn na počátku listopadu 2019. V přiložených souborech proto v současnosti naleznete především finální podobu zásad dotačního programu (před stanovením termínu příjmu žádostí) a příručku pro žadatele.

TATO INFORMACE SE ZVEŘEJŇUJE ZA ÚČELEM SEZNÁMENÍ ŽADATELŮ SE ZNĚNÍM ZÁSAD PŘED SPUŠTĚNÍM PŘÍJMU ŽÁDOSTÍ.

Opakovaná výzva vlastníkům lesa k zajištění ochrany lesa před kůrovcovou kalamitou

Městský úřad Vysoké Mýto, odbor životního prostředí, jako příslušný orgán státní správy lesů tímto upozorňuje všechny vlastníky lesa, že vlivem extrémního sucha a srážkového deficitu v posledních letech nadále oslabují smrkové porosty, následkem čehož dochází k plošnému přemnožení hmyzího škůdce – převážně lýkožrouta smrkového a lesklého („kůrovce“). Stávající závažná situace vyžaduje nutná a rychlá opatření v zájmu ochrany a zachování lesa.

Vyzýváme všechny vlastníky lesů v obvodu působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností Vysoké Mýto k opakovaným kontrolám svého lesního majetku. V případě výskytu kůrovce (příznaky - rezavění korun stromů, odumírání celých stromů, opad kůry a jehličí, výrony pryskyřice, závrty na kmeni, drtinky na patě kmene) je vlastník lesa povinen učinit bezodkladná opatření, aby nedocházelo k dalšímu šíření a přemnožení těchto škodlivých činitelů. Napadené stromy je třeba okamžitě vytěžit, zpracovat. Velice důležitá je asanace dříví (odkornění, chem. postřik, insekticidní sítě,..), neboť pouhé pokácení nemá na dokončení vývojového cyklu kůrovce vliv.

Upozorňujeme, že vlastník lesa je povinen hospodařit v lesích v součinnosti s odborným lesním hospodářem. Dále upozorňujeme, že vlastník je povinen v rámci opatření proti kůrovci dodržovat ust. § 32 a § 33 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů.

Pro bližší pochopení problematiky byl spuštěn nový informační portál, který přináší jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa v době kůrovcové kalamity www.nekrmbrouka.cz

Odbor životního prostředí

Pěstební doporučení pro výchovu smrkových porostů v oblastech jejich chřadnutí. 

LP_10_2018_web.pdf

Možnost dotace na oplocenky.

Info-oplocenky.pdf